Jeśli ktoś z domowników po spożyciu laktozy ma dolegliwości pokarmowe, staramy się wybierać ciasto bez laktozy, jako deser odpowiedni dla całej rodziny. Mamy duży wybór składników, które mogą pełnić rolę zamienników produktów mlecznych, w różnorodnych ciastach. Wybór odpowiedniego deseru w postaci ciasta bez glutenu i laktozy, wymaga także dodatkowej eliminacji niektórych produktów zbożowych. Przy odrobinie chęci, talentu i uważnym czytaniu składu produktów, zapewnimy słodycze bez laktozy pozbawione także glutenu, które będą apetyczne i będą mogli je zjeść wszyscy.
W tradycyjnych przepisach na ciasta powtarzają się popularne składniki mleczne, takie jak:
- mleko
- masło
- twaróg
- śmietana
- jogurt.
Produkty te charakteryzują się zróżnicowaną zawartością cukru mlecznego, czyli laktozy, która u osób z zaburzeniami pokarmowymi może wywołać dolegliwości.
Ciasto bez laktozy- zastosowanie
W przygotowaniu bezpiecznego ciasta bez laktozy dostosowanego do ograniczeń, jakie niesie ze sobą dieta bezmleczna, kluczowe jest dobranie odpowiednich zamienników. Przykładowo, jeśli newralgicznym składnikiem przepisu będzie krem śmietanowy, słodka śmietana bez laktozy, która jest jednym z wielu asortymentów bezlaktozowych dostępnych w sklepach rozwiąże problem. Alternatywą mleka krowiego może być użycie mleka roślinnego (np. sojowego lub kokosowego).
Źródłem ciekawych przepisów na ciasta bez laktozy są liczne kulinarne blogi tematyczne poświęcone tematyce deserów dedykowanym osobom na diecie bezlaktozowej, a także wegańskiej czy bezglutenowej.
Przykładowe propozycje deserów bez laktozy to np.:
- wegańskie brownie (z wykorzystaniem mleka roślinnego)
- sernik wiedeński (przygotowany z twarogu i masła bez laktozy)
- tarta kokosowa (z jogurtem naturalnym bez laktozy).
Co jeśli czas nagli lub samodzielne przygotowanie deseru odpowiedniego dla osób z nietolerancją laktozy nie jest możliwe?
Wówczas najlepiej kupić w sklepie dobrej jakości gotowe słodycze bez laktozy, takie jak:
- czekoladki i cukierki
- ciastka i wafelki
- lody.
Jeśli potrzebny jest bardziej wyrafinowany deser, wówczas trzeba sprawdzić, jakie ciasto bez laktozy jest dostępne w najbliższej cukierni z dobrymi opiniami.
Ciasta bez glutenu i laktozy
Czy ciasteczka z masłem orzechowym lub sernik wegański z nerkowców nie brzmią apetycznie? Dzięki odpowiednim modyfikacjom przepisów ciasta bez glutenu i laktozy są świetną alternatywą dla konsumentów cierpiących na nietolerancje pokarmowe, którzy lubią słodkości.
Oprócz produktów mlecznych należy w nich unikać mąk glutenowych, do których zalicza się te wyprodukowane z takich ziaren, jak: pszenica, orkisz, żyto, pszenżyto, jęczmień i owies.
Do wykonania ciasta bez glutenu wykorzystuje się np. mąkę ziemniaczaną oraz taką ze zbóż naturalnie bezglutenowych jak:
- proso
- ryż
- amarantus
- kukurydza
- gryka
- komosa ryżowa.
Ponadto bardzo często substytutem mąki są owoce i warzywa, orzechy i bakalie.
Poniżej przykładowe smakowite ciasta bez glutenu i laktozy, które są zróżnicowane pod względem trudności przygotowania:
- Szarlotka bezglutenowa (z masłem bez laktozy)
- ciasto marchewkowe
- Sernik bezglutenowy i bezlaktozowy (jogurt bez laktozy)
- Bezglutenowe brownie (mąka migdałowa lub kukurydziana oraz gorzka czekolada bez laktozy)
- Tofurnik (sernik z tofu bez glutenu, bez laktozy).
Gluten w cieście
Tylko uważne czytanie etykiet może nas ustrzec przed przypadkowym spożyciem glutenu zawartego w niektórych gotowych produktach. Jego zawartość nie jest czasem oczywista, artykuły mogą być nim zanieczyszczone w trakcie procesu produkcyjnego.
Gluten jako wypełniacz lub zagęstnik jest dodawany do:
- gotowych słodyczy
- napojów mlecznych
- budyniu
- majonezów
- sosów w proszku
- płatków śniadaniowych
- twarogów i serów.
Graficzny symbol przekreślonego kłosa na opakowaniu produktu jest informacją dla konsumenta, że dany produkt nie zawiera w składzie glutenu.
W sieci można znaleźć coraz więcej sklepów internetowych oferujących produkty dedykowane dla osób z nietolerancjami pokarmowymi. Zakup online ciasta bez glutenu i laktozy jest nie tylko wygodny, ale także bywa korzystniejszy. Cena niektórych słodyczy bez laktozy może być znacznie niższa, niż w niewielkich osiedlowych sklepikach. Wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów, coraz więcej cukierni wprowadza ciasta bez glutenu i laktozy do swojej oferty, gdyż problem nietolerancji laktozy może dotyczyć nawet 25% polskiego społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na ten temat.